Heslo ze slovníku pojmů

Suchý záchod

Suchý záchod je typem toalety, která není napojena na kanalizační systém. V našich podmínkách byly (a na některých místech dosud ještě jsou) typickým příkladem suchého záchodu tzv. „kadibudky“.

Zajímavostí je, že například v Indii již kolem roku 2300 před naším letopočtem fungovaly kanalizační systémy, stejně tak ve starověkém Egyptě či v Římě.

První splachovací záchody se objevily kolem počátku letopočtu v Číně. Moderní splachovací záchod byl pak vynalezen roku 1597 Angličanem Johnem Harringtonem.

Více informací na toto téma najdete také v našem článku Výlet do historie záchodů.

Štítky u tohoto hesla: intimní hygiena | toaleta | WC

Články, které by vás mohly zajímat

Bidet nebo toaletní papír? Konečně objektivní srovnání

Intimní hygiena po použití toalety je velmi osobní věc. Vnímáme ji citlivě, ale zdráháme se o ní mluvit. To však neznamená, že neexistuje. Právě naopak. Nejen z lékařského hlediska je nutné, abychom po vykonání potřeby provedli dostatečné očištění intimních partií. Předejdeme tím různým infekčním onemocněním, ale jde samozřejmě i o pocit čistoty a pohody.

Toaleta, která sama odstraňuje nečistoty i zápach? Dnes již realita

Tak schválně, čemu dáte přednost: úklidu, nebo něčemu příjemnějšímu? Většina z nás si vybere druhou možnost. S autem zajedeme do myčky, podlahu za nás vysaje, a dokonce i vytře robotický vysavač, ale záchod se sám nevyčistí. Nebo snad ano? Donedávna science fiction, dnes skutečnost. Podívejte se na nejčistší toaletu všech dob.

Moderní bidety jsou nenáročné na údržbu. Čemu ale čas od času věnovat pozornost?

Bidety se stávají nedílnou součástí stále více a více českých koupelen. Ačkoli jsou na údržbu nenáročné, přesto je potřeba jim tu a tam věnovat trochu pozornosti. Díky tomu vám budou dlouho a dobře sloužit. Podívejte se na několik tipů a rad, které jsme pro vás připravili. Při údržbě vás pak nic nepřekvapí!

Výlet do historie záchodů od starověku po současnost

Některé věci považujeme za zcela samozřejmé. Většina z nás tak vnímá i splachovací záchod. Při bližším pohledu ale zjistíme, že ještě poměrně nedávno si o takové vymoženosti mohli nechat jen zdát i ti nejbohatší z nejbohatších. Jak to bylo se záchody dřív a jak je to dnes?

5 zásad, které dokáží prodloužit život o celé roky. Znáte je a řídíte se jimi?

Pandemie nemoci Covid 19 nám důrazně připomíná, jak důležité a vzácné je zdraví i sám život. Uvědomujeme si, jak zranitelní můžeme být nejen my sami, ale i naši blízcí. Rizika spojená s novým koronavirem jsou pro některé skupiny lidí výrazně vyšší než pro ostatní. Vůbec ale nemusí jít jen o ty nejstarší z nás. Kdy jindy než právě teď bychom se proto měli zamyslet nad tím, jak si dlouhodobě upevňovat zdraví?

O bidetech s lékařkou: ráda bych je viděla například i v porodnicích

Těžko se o tom mluví, ale spousta z nás prožívá na toaletě a po jejím použití těžké chvíle, které mohou doslova i fyzicky bolet. O tom, jak v takových případech pomáhají bidety a v čem vidí jejich přínos, s námi hovořila MUDr. P. Petrtylová.

Neuvěřitelné. Už i WC lze ovládat mobilem!

Říká se, že pokrok nelze zastavit. Je to pravda. Pro konkrétní příklad nemusíme chodit daleko, stačí se podívat do českých koupelen, kam přišla doba bidetová. S ní dorazila i řada vymožeností, o kterých se nám ještě před pár lety ani nesnilo. O výhodách bidetů bylo napsáno už hodně, pojďme se však podívat na něco opravdu nového – ovládání sprchové toalety pomocí chytrého mobilního telefonu.

Méně stresu a víc pohody: jak změnit životní styl k lepšímu?

Jste spokojeni sami se sebou do té míry, že byste vůbec nic neměnili? Pravděpodobně ne. Někdo chce zhubnout, jiný přestat kouřit, další zvládat lépe práci, mít víc času na děti a rodinu, neodkládat povinnosti nebo mít ve věcech pořádek – a tak bychom mohli pokračovat hodně dlouho. Každý z nás u sebe najde několik (a někdo možná i řadu) věcí, se kterými více či méně (ne)úspěšně dlouhodobě bojuje. Jak ale přejít od chtění ke skutečným změnám?

Trpíte zácpou? Poradíme, jak se jí zbavit

Všeho si prý nejvíc začneme vážit, až když o to přijdeme. V případě zdraví to platí asi dvojnásobně. To si pak říkáme: „Že já jsem víc nedbal/a na prevenci“ nebo „Škoda, že jsem to nezačal/a řešit dřív.“ Přitom řadě chorob či zdravotních komplikací lze účinně předcházet. Třeba taková zácpa. Víte, že nějakou z jejích forem trpí až třetina všech lidí? Pojďme si tedy říct, jak se zácpy zbavit.

7 mýtů o bidetech vyvráceno. Pěkně jeden po druhém

Smích, pozdvižené obočí a otázka: „Ty máš doma bidet? A to jako proč?“ I to jsou občas reakce přátel, když zmíníme, že jsme si pořídili to vskutku fantastické zařízení. Lidé totiž o bidetech mají (bohužel) často zkreslené představy. O to větší pak bývá překvapení, když se dozví, co bidet umí, nebo když ho dokonce (u nás na návštěvě) sami vyzkoušejí. Okamžitě ho chtějí také. Jaké mýty kolem bidetů panují? Přehledně jsme to shrnuli – a všechny jsme je vyvrátili.

Pin It on Pinterest