Potraviny pro zdravé zažívání, které vám udělají dobře na těle i na duchu
Určitě s námi souhlasíte, že je lepší cítit se dobře než špatně. Obrovský podíl na naší duševní i fyzické pohodě má to, co a jak jíme. Úspěšný televizní pořad se tak dokonce i jmenoval: Jste to, co jíte. Pamatujete? Víc než polovina dospělých v České republice má nadváhu nebo obezitu. Přibližně 80% z nás trpí zažívacími obtížemi a asi každý sedmý má dráždivý tračník. Dost už ale s negativní statistikou. Pojďme si povědět, jak s tím něco udělat, abyste se díky jídlu cítili lépe i vy.
Co má společného zažívání a psychika?
Známe je a občas jimi trpíme všichni: nadýmání, plynatost, pálení žáhy, zácpa, průjem, křeče, pálení žáhy. To všechno jsou komplikace, které dokáží pořádně zkazit náladu a způsobit nejednu vrásku na čele. S některými z nich (například s průjmy) nám může pomoci bidet. Ten však řeší následky, nikoli příčiny problému.
Mezi zažíváním a duševní pohodou existuje spojení, které je mnohem silnější, než si možná myslíte. Jak je to možné? V našem zažívacím traktu je totiž něco, čemu se přeneseně říká „druhý mozek“, který má výrazný vliv na to, jak se cítíme. Zažívací systém je napěchován nervovými buňkami, které pečlivě analyzují to, co jsme snědli a na základě toho vysílají povel, co se s tím má udělat.
Pokud je to jídlo zdraví prospěšné a přirozené, všechno funguje jak má, a zažívací trakt pracuje v běžném režimu. Problém však nastává, pokud jíme něco, co nám neprospívá. Právě zde leží kámen úrazu. Konzumace škodlivých potravin v kombinaci s nedostatkem pohybu zažívací systém namáhá a posunuje od rovnováhy směrem k nerovnováze. Průvodními jevy jsou pak již výše zmíněné problémy. Sníme-li něco špatného výjimečně, dopady jsou mírné. Na pořádný problém si však zaděláváme, pokud zásady správné výživy porušujeme soustavně a dlouhodobě.
Jak začít s pozitivní změnou?
Nebojte se, není to těžké. Stačí jen malá porce osobní disciplíny, a výsledky se začnou projevovat poměrně rychle. Jde hlavně o to, abychom si vybudovali návyk, kterého se budeme držet. Takže pozor, začínáme:
- Jezte menší porce víckrát denně (ideálně 5x).
- Omezte alkohol, nekuřte a hýbejte se.
- Vynechte smažená a tučná jídla, sladké a slazené.
- Na jídlo si udělejte čas, nejezte ve spěchu.
- Dodržujte pitný režim.
- Přidejte ovoce, zeleninu, ryby a potraviny bohaté na vlákninu.
Víte, že nejtěžší ze všeho je začít? Jakmile to uděláte, uvidíte, že to jde a začnete mít radost sami ze sebe. Ale hlavně: začnete se cítit výrazně lépe!
Které potraviny podporují zdravé zažívání?
Toto je seznam potravin, které pro zdravé trávení doporučuje americká Johns Hopkins University:
Celozrnné potraviny
Když se v obchodě budete rozhodovat, zda koupit bílé nebo celozrnné pečivo, rozhodně hlasujeme pro to druhé. Denně bychom střevům měli dodat alespoň 25 gramů vlákniny. Ta totiž významně pomáhá jejich správné funkci a má tak blahodárný vliv nejen na zažívání, ale i na naši imunitu.
Listová zelenina
Z listové zeleniny si zaslouží naši pozornost například špenát a kapusta. Ty totiž obsahují nejen hodně vlákniny, ale také vitamíny C, K a A. Konzumace listové zeleniny pomáhá vybudovat ve střevech ideální mikrobiom a prospívá miliardám střevních bakterií, na nichž záleží naše zdraví. Věděli jste, že střeva se podílejí na naší imunitě ze 70 %? V čím lepší kondici náš mikrobiom je, tím účinněji dokáže bojovat s infekcemi.
Libová masa
Zapomeňte, prosím, na salámy, bůček, slaninu a podobně tučná masa. I konzumace červených mas zvyšuje riziko nemocí střev. A těm přece chceme předcházet. Zkuste je nahradit kuřecím, rybami nebo králičím. Navíc – maso nemusíte jíst každý den. Co takhle dát si místo toho čočku nebo fazole?
Ovoce s nízkým podílem fruktózy
Pokud trpíte nadýmáním či plynatostí, zkuste namísto jablek či hrušek zařadit více citrusových plodů či banánů.
Avokádo
Avokádo je vskutku „superpotravina“. Je velmi výživné, obsahuje hodně vlákniny a draslíku. A navíc – podobně jako citrusy má v sobě méně fruktózy.
To ale není vše. Nemáme sice ambice vytvořit kompletní seznam zdravých potravin, ale neměli bychom zapomenout ještě například na tyto:
- lněné semínko
- kysané mléčné výrobky
- kysané zelí
- fenykl
- čočka, rýže, pohanka
Zdraví máte jen jedno
Pamatujte, že jak se ke svému tělu chováte, tak se vám odvděčí. Nepodceňujte žádné negativní příznaky a je-li to nutné, konzultujte svůj zdravotní stav se svým lékařem. Rčení ve zdravém těle zdravý duch pořád platí. Vážně pravdivé je i to, co už jsme říkali na začátku: Jsme to, co jíme. Tak proč si kazit život něčím špatným. Na to je přeci moc vzácný.
Další zdroje informací k tématu
- Co zabíjí naše střeva?: https://www.margit.cz/co-zabiji-streva/ ↑
- Nakrmte svou střevní mikroflóru. Pavel Maurer nabízí pár tipů na správnou výživu: https://radiozurnal.rozhlas.cz/nakrmte-svou-strevni-mikrofloru-pavel-maurer-nabizi-par-tipu-na-spravnou-vyzivu-7973309 ↑
- Strava pro zdravé tlusté střevo: https://zdrava-vyziva.doktorka.cz/strava-pro-zdrave-tluste ↑
- 7 potravin pro zdravá střeva: https://www.prokondici.cz/7-potravin-pro-zdrava-streva/ ↑
- Vědci zveřejnili 50 nejzdravějších potravin: Co jíst a pít, abyste byli v pohodě? https://tn.nova.cz/clanek/zpravy/na-vasi-strane/jak-byt-co-nejzdravejsi-velky-prehled-nejprospesnejsich-potravin.html ↑
- Tipy pro zdravé zažívání bez léků: https://www.vitalia.cz/clanky/tipy-pro-zdrave-zazivani/ ↑
- Vaše štěstí sídlí v břiše.. Záleží na jídle: https://zena.aktualne.cz/zdravi/vase-stesti-sidli-v-brise-zalezi-na-jidle/r~i:article:778823/ ↑
- Druhý mozek? Máme ho ve střevech: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/druhy-mozek-mame-ho-ve-strevech-40249534 ↑
- Výskyt nadváhy a obezity (2018): http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/info_listy/Vyskyt_nadvahy_a_obezity_2018.pdf ↑
- Akční plán č. 2: Správná výživa a stravovací návyky: https://www.dataplan.info/img_upload/7bdb1584e3b8a53d337518d988763f8d/ap-02a-spravna-vyziva-a-stravovaci-navyky-populace.pdf ↑
- Jak zdravě jíst: https://www.benu.cz/jak-zdrave-jist ↑
- 5 foods to improve your digestion: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/5-foods-to-improve-your-digestion ↑